Jak dbać o tapicerkę samochodową?
22 sierpnia, 20235 powodów, dla których warto mieć pufo worek w swoim domu
22 sierpnia, 2023Jak mocuje się tapicerkę na fotelach, kanapach i krzesłach? Sprawdź, czy poradzisz sobie z tym zadaniem samodzielnie! Podpowiadamy, jak przebiega tapicerowanie mebli i na co należy zwrócić szczególną uwagę. Zapoznaj się z naszym poradnikiem i dowiedz się, jak wygląda produkcja nowych przedmiotów oraz renowacja starego umeblowania.
Tapicerowanie – estetyka i funkcjonalność
Każdy dobry producent mebli zwraca uwagę na dwie rzeczy: estetykę i funkcjonalność. Tapicerka jest wyjątkowym elementem, który jako pierwszy rzuca się w oczy. Żeby dobrze pełniła swoje funkcje, musi być odpowiednio przygotowana i zamontowana. W idealnej sytuacji obite sofy, fotele i krzesła:
- zapewniają duży komfort i stabilność siedzenia,
- ładnie wyglądają,
- zachowują dużą odporność na uszkodzenia,
- pozostają w świetnym stanie mimo częstego użytkowania.
Jak osiągnąć taki efekt? Bez wątpienia trzeba poważnie potraktować tapicerowanie. Choć to jeden z ostatnich elementów produkcji mebli, w ogromnej mierze wpływa na funkcjonalność i wygląd wykonanych artykułów.
Jak przebiega tapicerowanie mebli?
Na początku warto przygotować sobie miejsce pracy. Ważne jest dobre oświetlenie i możliwość skupienia się na wykonywanych zadaniach. Jeśli interesuje Cię renowacja mebli tapicerowanych, konieczny jest wybór nowej tkaniny obiciowej oraz wykonanie precyzyjnych pomiarów. Co trzeba zrobić krok po kroku?
1. Rozłożenie mebli na części
Musisz podzielić przedmioty na części. Przydatna jest do tego wkrętarka lub śrubokręt. Jeśli fotel, kanapa lub krzesło są wyjątkowo zniszczone, możesz zdecydować się na spiłowanie śrub. Działaj delikatnie, ale bądź konsekwentny, ponieważ bez realizacji tego kroku nie możesz przejść dalej.
2. Wykrojenie tkaniny obiciowej
Tutaj bardzo istotna jest precyzja. Najlepiej przyłożyć materiał do siedziska i na tej podstawie wyciąć odpowiedni kawałek. Należy zachować kilka centymetrów zapasu, który zostanie wykorzystany na przymocowanie tkaniny obiciowej do stelaża.
3. Usunięcie starych materiałów i wymiana obicia
Masz przed sobą stary mebel? Musisz usunąć zamocowaną na nim tkaninę. Ważna jest także wymiana wypełnienia, które prawdopodobnie jest już bardzo zużyte i nie pełni dobrze swoich funkcji. Nowe wypełniacze, takie jak gąbka tapicerska lub pianka poliuretanowa, można kupić tanio w każdym sklepie budowlanym. Ważne jest zachowanie podobnej grubości i odpowiedniej sprężystości wypełnienia.
4. Pokrywanie materiałem
Możesz przystąpić do pokrywania mebla nowym materiałem. Rób to dokładnie i równomiernie, dbając o naprężenie tkaniny oraz jej estetyczny układ. Przeciwległe boki należy zagiąć i przybić do stelaża. Najlepiej sprawdzają się do tego specjalistyczne zszywacze tapicerskie.
5. Wykończenie narożników
Jak obijać narożniki? Jest to nieco trudniejsze. Wystarczy jednak sięgnąć po nożyczki i odciąć nadmiar materiału, a następnie zaokrąglić i przygotować zakładkę na róg. Jeśli zostanie to wykonane w odpowiedni sposób, materiał nie będzie się marszczyć. Przy realizacji tego kroku również przyda się zszywacz tapicerski.
Profesjonalne tapicerowanie sofy
Możesz zdecydować się na różne materiały i sposoby obijania mebli. Dla polepszenia efektu warto sięgnąć po pasy tapicerskie, które pomagają zwiększyć stabilność siedziska i są często wykorzystywane przez profesjonalistów. Tapicerowanie sofy wygląda wówczas w nieco inny sposób.
Na pasach umieszczana jest warstwa wigofilu, a na nim klej do pianki tapicerskiej. Następnie piankę przykleja się do tkaniny. Stosowanie specjalistycznych narzędzi sprawia, że renowacja mebli tapicerowanych przynosi lepsze efekty. Konstrukcje są bardziej wytrzymałe, a siedziska solidnie utrzymują ciężar siadających na nich osób.
Projekt renowacji
Przed rozpoczęciem prac dobrze zastanowić się, jakiego efektu się oczekuje. Czy chodzi o odnowienie starego fotela babci? A może o stworzenie własnego, unikalnego elementu wystroju wnętrz? Od odpowiedzi na te pytania będzie zależało wiele kluczowych decyzji.
Trzeba przygotować sobie projekt, który ułatwi przejście przez kolejne kroki i zagwarantuje satysfakcję z osiągniętego efektu estetycznego.
Właściwości tkaniny obiciowej
Jedną z najważniejszych decyzji podejmowanych przez projektanta jest wybór tkaniny obiciowej. Wpływa ona na wygląd całego mebla. Na co warto zwrócić szczególną uwagę? Istotne są:
- odpowiednia grubość, dzięki której materiał będzie odporny na przetarcia i uszkodzenia,
- estetyka zgodna z wizją i potrzebami właściciela mebla,
- łatwość formowania i montowania obicia,
- aspekty higieniczne i sposób, w jaki tkanina zachowuje się po kontakcie z ludzkim ciałem.
Jeśli tapicerowanie mebli jest dla Ciebie nowością, sięgnij po sprawdzone rozwiązania. Należy do nich między innymi szenil wiskozowy, który jest wytrzymały i miły w dotyku. Wybieraj materiały, które nie strzępią się i łatwo je przyciąć na odpowiedni wymiar.
Dość popularnym rozwiązaniem jest także welur. Pamiętaj, że cena produktu może podnieść koszt renowacji mebla. Wiele osób zachwyca się aksamitem, jednak trzeba przygotować na niego nieco większy budżet.
Design mebli
Na rynku można znaleźć tkaniny obiciowe w różnorodnych kolorach. Dostępne są też modele z bogatymi zdobieniami i spersonalizowanym nadrukiem. Odnowiona kanapa, fotel lub krzesło może stać się wyjątkowym meblem w całym domu. W przypadku jednego elementu wyposażenia wnętrz można dać duże pole do popisu swojej wyobraźni.
W nowoczesnych aranżacjach doskonale prezentują się kontrastowe elementy. Możesz więc bez obaw zdecydować się na obicie sofy wyrazistym, kolorowym materiałem. Jeśli ustawisz ją na tle stonowanej, beżowej, białej lub szarej ściany, na pewno będzie wyglądać świetnie.
Renowacja i tapicerowanie mebli
Planujesz odświeżenie wyglądu starego fotela lub kanapy? Już wiesz, jak to zrobić! Przygotuj zszywacz tapicerski i przymocuj obicie do stelaża. Stwórz unikatowy i funkcjonalny przedmiot zgodny ze swoim gustem. Renowacja mebli tapicerowanych to idealne zajęcie dla kreatywnych osób i majsterkowiczów, którzy mają w głowie wiele pomysłów.